Budowa kasku PPG

 

Zbudowanie dobrze spełniającego swoje funkcje kasku PPG wymaga sporo cierpliwości, dostępu do podstawowych narzędzi takich jak (suwmiarka, multiszlifierka, wiertarka, lutownica), cierpliwości i nieco nakładów finansowych.

 

 

Zaprezentuję poniżej poszczególne elementy budowy kasku.

 

Jednym z najważniejszych kroków jest wybór rodzaju kasku, ja postanowiłem wybrać kask firmy SIXSIXONE . Wybór podyktowany był dobrą estetyka wykonania, dobrymi materiałami oraz ciekawą konstrukcją . Ciekawą czyli jaką ? Kaski tej firmy produkowane są wraz z wkładkami w trzech rozmiarach które pozwalają na dopasowanie go do dowolnej głowy.

 

Potrzebne narzędzia i materiały:

 

 •      Multiszlifierka z zestawem narzędzi
 •      Papier ścierny 120
 •      „Gęsia szyja” do mocowania mikrofonu 42 cm od mikrofonu biurkowego AZUSA oferowanego przez
 •      www.soundpol.pl lub mocowanie opisane poniżej od słuchawek SILEC
 •      Śruby do Peltorów M6x25 z nakrętkami samokontrującymi 2 szt
 •     Linka stalowa w PVC 4 mm – 2*30 cm okuta zaciskami elektrycznymi
 •     Śruby z główką na imbus (płaskie)  M6x10 z nakrętkami samokontrującymi do mocowania linek
 •     Wkładka mikrofonowa lotnicza Racal Acoustics odpowiednik rosyjskiego DMSZ1 lub MN216 (MN217)
 •     ewentualnie wkładka  z telefonu polowego TAJ ( nie węglowa!) lub w moim przypadku od  słuchawek SILEC6000
 •     Mikrofononosłuchawka    do Baofeng UV-5R ( w moim przypadku) celem pozyskania kabla ;-)
 •     Mikrofonogłosnik Racal *2 szt
 •     Przycisk PTT ( jak najcieńszy) do zamocowania w Peltorze.
 •     Przepusty gumowe ( średnica zależna od zastosowanego kabla łączącego Peltory)
 •    Odgiętka gumowa ( j/w do wyprowadzenia kabla z Peltorów do TRX)

 

 

Charakterystyka kasku:

 

Model: DIRT LID ICON 2013 HELMET  Kask 661 SIXSIXONE

- uniwersalny rozmiar, gąbki dopasowujące kask do kształtu głowy,                               
- powłoka wykonana z twardego plastiku ABS,
- posiada certyfikaty CPSC, CE: 1078, AS / NZS 2063
- rozmiar: UNIWERSALNY

 

     

Występuje on w kilku odmianach kolorystycznych ( ceny na aukcjach wachaja się od 90 do 140 zł)

 

                 

 

 

Kolejną zaletą tego typu kasku jest dość duże wycięcie w okolicach uszu, co znacznie upraszcza przystosowanie go do celów PPG.

Pracę nad kaskiem rozpoczynamy od odcięcia taśm mocujących do głowy. Przydadzą się nam one w kolejnym etapie prac.

 

Następnie na kasku zaznaczmy pisakiem wycięcia do których będziemy musieli spiłować plastik i wewnętrzną piankę. Możemy to zrobić doświadczalnie przykładając peltory do kasku i co jakiś czas kontrolując „poziom” wycięcia przez założenie kasku na głowę oraz dołożenie peltorów. Można też skorzystać z mojego szablonu na który naniesione są wszystkie „strategiczne” linie i punkty ;-)

 

 

 

Piłowanie najlepiej przeprowadzić przy pomocy multiszlifierki z założonym walcem z papierem ściernym, Zarówno plastik jak i pianka ścierają się doskonale, musimy tylko odpowiednio dobrać obroty narzędzia. Co jakiś czas warto wyrównać krawędzie i za pomocą papieru ściernego 120 wyszlifować piankę do gładkości.

Drobny problem może sprawić usunięcie nitów do paska znajdujących się w plastiku, są zamocowane bardzo solidnie dlatego tez polecam użycie multiszlifierki z kamieniem szlifierskim za pomocą którego można „podjechać” plastik i wyciągnąć nity mocujące paski.

Po wypiłowaniu miejsca na ulokowanie peltorów przychodzi czas na umieszczenie peltorów. Proponuję wywiercić otwór 6mm ( msc. zaznaczone na szablonie) następnie po drugiej stronie rozwiercić osłonę głowy za pomocą kamienia szlifierskiego do takiej wielkości aby mozna było wcisnac podkładkę i klucz nasadkowy do dokręcenia śruby. Aby mieć pewność, że śruba nie ulegnie poluźnieniu najlepiej zastosowac nakętki samokontrujące.

 

 

 

Na zdjęciu rozwiercona kamieniem szlifierskim wewnetrzna cześć kasku (analogicznie postępujemy w przypadku śrub peltorów).

 

Kolejnę czynością jest przygotowanie linek do zamocowania zamknięcia kasku. Ja wykorzystałem linki stalowe w PVC o średnicy 3 mm (długośc od końca okucia 30 cm)

 

 

 

Linki zostały "okute" w zakładzie elektrycznym maszynowo co gwarantuje skuteczność ( sprawdzałem;-). Początkowo chciałem zastosować śruby jak na foto wyżej, jednak po namyśle zdecydowałem się na bardziej płaskie. To na wypadek gdyby przyszło mi do głowy mocować szybkę ;-)

 

 

Kolejną czynnością jest zamocowanie pasków pod brodę, przyda się trochę wprawy we władaniu igłą ;-)

 

 

Pozostaja teraz jedynie czynności zbliżające nas do montażu elektroniki czyli zamocowanie przycisku PTT, gęsiej szyji oraz złacza do radia i wszelkiego rodzaju okablowania.(na zdjęciu poniżej pierwszy wariant wkładek słuchawkowych pochodzących z słuchawek komputerowych, z którego jednak po namysle zrezygnowałem podobnie jak z mikrofonu Racal)

 

 

 

 

 

Kolejną czynnością będzie nawiercenie Peltorów aby umocoważ przepusty gumowe do kabla łączącego Peltory (najlepiej zastosowac kabel w postaci linki, który będzie bardziej odporny na zgięcia - na które będzie nieustannie narażony)

Ponieważ nie jest łatwo znaleść przepsuty i odgiętki na allegro zakupiłem je w firmie "Piekarz":  http://www.piekarz.pl/?page=offer&fps=przepust

 

 

 

 

Ponieważ Peltory posiadają bardzo gruby plastik a trudno znaleść odgietkę na wymiar musiałem od wewnetrznej strony Peltora wykonać frez dzięki któremu udało się ja dopasować.

 

 

Następnie frez po włożeniu kabla ( aby dopasować ) został zalany dodatkowo klejem mocując dokładnie przepust.

 

Finalnie ten etap prac wygląda następująco:

 

 

CZAS NA ELEKTRONIKĘ !

 

 

Trochę teorii:

W moim kasku zastosowałem wkładkę mikrofonową firmy Racal Acoustics. (dostępna w ofercie sprzedającego "dw_radio" na allegro. (http://allegro.pl/wkladka-mikrofonowa-racal-lepsza-od-dmsz-i3657494355.html) W razie gdyby nie było jej na aukcji proponuję dzwonić do firmy bezpośrednio lub też skontaktować się z firmą carioca_31 (nick allegro).

Możemy też zakupić mikrofon w firmie Tonsil stosowany z powodzeniem w radiostacjach TUBEROZA: http://www.skleptonsil.pl/303450/mm-217-s-miniaturowy-mikrofon lub wyciagnąć z telefonu polowego np. typu TAJ. W linku przesyłam schemat wzmacniacza mikrofonowego stosowanego w radiostacji wojskowej "Tuberoza" (http://www.jdziennik.info/pobierz.html?task=view.download&catid=21&cid=47)

 

Kilka danych z katalogu dotyczące tej wkładki rożnicowej.

Wkładka przeznaczona jest do zestawów mikrofonowych aparatury radiokomunikacyjnej.
Wkładka rewelacyjnie zastępuję radziecką wkładkę DMSZ (jest jedynie minimalnie grubsza).
Wkładka jest typu dynamicznego.
Oporność cewki dla prądu stałego 100Ω.
Napięcie wyjściowe 30mV
Dzięki różnicowemu wykonaniu nie zbiera szumów z otoczenia.
Posiada charakterystykę przystosowaną specjalnie do optymalnego przenoszenia mowy ludzkiej.

 

Średnica wkładki: ok 20 mm
Grubość wkładki: ok 16 mm
 


 

 

A teraz kilka słów o wkładkach mikrofonowych róznicowych MM216, MM217, DMSZ-1, Racal Acoustics a także innych możliwych do zastosowania wyciagnietych z telefonów polowych np. typu TAJ

Wkładka mikrofonowa typu MM217S lub podobna jest różnicowym elek­tromagnetycznym przetwornikiem energii akustycznej na energię elektryczną.

Membrana wkładki mikrofonowej jest osadzona miedzy pierście­niami które są ściśnięte przez dwa trwałe magnesy pierścieniowe. Na magnesy trwałe są nałożone są nasadki biegunowe, a na nasadkach tych są osadzone cewki. Całość układu magnetycznego jest    umie­szczona i zaprasowana w osłonie, a następnie wklejona w   korpus z masy plastycznej. Otwory umieszczono z obu stron naprzeciw środka umożliwiają padanie fal dźwiękowych na środkową część membrany. Dla wyrównania charakterystyki częstotliwościowej 1 zabezpieczenia układu Magnetycznego przed przenikaniem pyłu 1 wilgoci, otwory z obu stron są zakryte jedwabiem.

Fale dźwiękowe padające na membranę wywołują drgania membrany, które wnastępstwie powodują zmianę wartości strumieni magnetycz­nych wytworzonych przez magnesy trwałe. Podczas zmiany wartości pól magnetycznych w cewkach mikrofonu powstaje SEM o wartości rzędu 2 uV, która następnie zostaje wzmocniona w układzie hybry­dowym przed wzwacniacza i wzmacniaczu tranzystorowym.

Mikrofon różnicowy typu MM217 lub podobnyma membranę otwartą obustronnie, to znaczy dostępną z obu stron na działanie fal dźwiękowych. Siła działająca na tą membranę wynika z różnicy ciśnień akustycznych wy­stępujących po obu Jej stronach. Jeżeli fala dźwiękowa dochodzi z boku mikrofonu, a mikrofon jest dokładnie akustycznie symetrycz­ny, nie wywoła ona żadnego ruchu membrany, gdyż ciśnienia akustycz­ne będą po obu Jej stronach równe co do wartości i fazy. Mikrofon różnicowy nie reaguje zatem na dźwięki pochodzące z boku  /Jest mało czuły/, a tym samym jest odporny na zakłócenia szumowe. Charakteryzuj© się natomiast dużą czułością dla fal dźwiękowych padających w przybliżeniu jednostronnie i prostopadle na membranę.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

W moich słuchawka postanowiłem w pierwszej kolejności przetestowac jednak mikrofon pochodzący z demontażu słuchawek lotniczych SILEC 6000 sprzedawanych jako demobilowe przez firmę carioca_31 na allegro. Powody takiego działania były trzy:

 1. Solidnie prezentujący się mikrofon
 2. Obudowa
 3. Cena zestawu słuchawek (35 zl)

Na zdjęciach poniżej, Słuchawki SILEC 6000, mikrofon oraz możliwe do wykorzystania wkładki słuchawkowe, jednak mimo ich dobrej jakości stwarzają mały problem ich wysokość ok. 20 mm będzie stawarzać problemy w czasie montażu w zielonych peltorach.

 

 

W czasie realizacji projektu postanowiłem dokonać kilka zmian dotyczących instalacji mikrofonu, mianowicie zrezygnowałem z gęsiej szyi uzyskanej ze mikrofonu stołowego AZUSA ( długość 42 cm) (na zdjęciu poniżej)

Cena mikrofonu 50 zł na allegro lub w firmie soundpol.pl

 

Zamiast "gęsiej szyi" postanowiłem zastosować wysięgnik mikrofonowy pochodzący z słuchawek demobilowych  SILEC oferowanych przez carioca_31 na allegro. Tutaj nie było odpadów ;-) wyskięgnik został wykorzystany w kasku PPG a pozostała cześć słuchawek ( wykonana wzorcowo !) została wykorzystana jako słuchawki do radiostacji krótkofalarskiej. (foto poniżej) cena słuchawek to również 35 złotych.

 

Średnica rurki wysięgnika do słuchawek prezentowanych powyżej współgra doskonale ze średnicą obudowy mikrofonu SILEC 6000 co ułatwia jego montaż na "wysięgniku".

 

Jako wkładkę słuchawkową wykorzystałem mikrofonogłośniki firmy  RACAL  o następujących parametrach:

 1. Ma membranę wykonaną z materiału syntetycznego i aluminium.
 2. Była przeznaczona do sprzętu wojskowego i jest bardzo wysokiej jakości.
 3. Oporność cewki dla prądu stałego 50Ω.
 4. Średnica 41 mm,grubość 16 mm
 5. Wkładka jest przystosowana do przenoszenia głosu ludzkiego i TŁUMIENIA innych niepożądanych częstotliwości.
 6. Niezaprzeczalny PLUS tych wkładek to także solidna metalowa obudowa !

Wkładkę można nabyć w ofercie sprzdającego dw_radio na allegro w cenie zaledwie 5 zł/szt (na zdjęciach poniżej):

 

 

Ostatnią potrzebną rzeczą jest kabel słuchawkowy: tutaj trzeba wyboru dokonać samemu ponieważ będzie zależało to od typu TRX-a, którym dysponujesz.

Ponieważ uzywam do latania Baofenga UV5R wykorzystałem kabel od mikrofonogłośnika BAOFENG:

Poniżej schemat połączeń i kolorów kabla: (opis po prawej dotyczy kolorów kabla do prawego peltora)

 

 

Schematy połaczeń do innych modeli TRX znajdziesz na stronach:

 1. http://paralotnisko.pl/lacznosc/kask-ppg-ze-sluchawkami-i-mikrofonem.html
 2. http://www.paralotniowy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=556:zbuduj-kask-do-ppg-z-cznoci&catid=88:technika&Itemid=749
 3. http://www.paramotor.com.pl/budujemy-kask-do-ppg/

 

 

PRACE FINALNE:

To po prostu zamontowanie mikrofonu i jego obudowy, wkładek słuchawkowych, kabla do trx-a oraz polutowanie tego wszystkiego. W przypadku cześci użytych w w/w projekcie nie istnieje konieczność montażu wzmacniacza mikrofonowego - do radia Baofeng, Wkładka różnicowa z słuchawek SILEC 6000 doskonale obywa się bez niego a próby wykonane zarówno na ziemi jak i w powietrzu potwierdzają słuszność decyzji.

Głos pilota jest doskonale słyszalny choć z nieznacznie cichszą modulacją, a głos silnika na obrotach doskonale wytłumiony. Zastosowane wkładki słuchawkowe także doskonale przenoszą głos osób z którymi rozmawiamy tłumiąc jednocześnie pozostałe dżwięki.

Układ został skonstruowany w myśl zasady, że najprostsze rozwiązania są najlepsze. Brak wzmacniacza, ANR i innych wodotrysków nie wynika z lenistwa autora ale troski o bezpieczeństwo. Wszyscy wiemy iż zgodnie z prawem Murphiego akumulatory zasilające padają w najmniej oczekiwanym momencie, wzmacniacze potrafia zarówno zbierać jak i generować zakłócenia co w konsekwencji może doprowadzić do utraty łaczności, a w lotnictwie sprawdzaja się zawsze najlepiej rozwiązania najprostsze.

===Amerykanie przed podróżą w kosmos zaprojektowali za sumę 100000$ długopis piszący w stanie nieważkości a Rosjanie ... zastosowali ołówek===

Reasumując mogę szczerze polecić układ.

 

Poniżej kilka zdjęć z ostatecznego montaż kasku PPG:

 

 

 

 

EFEKT KOŃCOWY PRAC:

 

kask ppg

Jacek Dziennik

kask ppg

kask ppg

{mxc}

 

W razie pytań, proszę o kontakt poprzez system komentarzy.

Jacek


Inne przydatne linki:

 1. Mocowanie kamery do kasku PPG.
 2. Kamera na kasku - zagrożenie.
 3. Kilka schematów łączności.
 4. j/w łączność
 5. Gdyby ktoś potrzebował układ ANR (Aktywne tłumienie hałasu)

 

 

I taka informacja z ostatniej niemal chwili: w dniu 11.02.2014 r. Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe otrzymało od Prezesa Urzędu Komunikacji Elektroniczne ogólnopolskie pozwolenie radiowe. Pozwolenie zostało wydane na okres 10 lat.

Z częstotliwości będą mogli korzystać wszyscy członkowie Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego, bez potrzeby przechodzenia dodatkowych kursów, szkoleń i zdobywania kolejnych uprawnień.

Jednym z wymogów UKE było podanie urządzeń jakie będziemy używać podczas komunikacji. W pozwoleniu mamy wymienione 13 najpopularniejszych urządzeń radiowych.

Są to następujące urządzenia: Yaesu VX-7R, VX-2E, VX-3E, Motorola PP302CB, PG302CB, PW302P/ PW302H/ PW302F/ PW302B/ PW302C, Navcomm TK750/TK760, Baofeng UV-3R, UV-5R.

Inne TRX posiadające deklarację zgodności będą systematycznie dopisywane do listy.

Pozwolenie zezwala na nadawanie z ziemi i odbiór w powietrzu ;-)

 

 

Attachments:
FileDescriptionFile size 
Download this file (szablon_kasku_ppg.jpg)JudixDZsnkY http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com821 kBUpdate this file (szablon_kasku_ppg.jpg) Delete this file (szablon_kasku_ppg.jpg)
Joomla templates by a4joomla